Doktorlar Tarafında Tavsiye

Doktorlar Tarafında Tavsiye

DR TUNCAY FİLİZ Sudan sonra dünyada en çok tüketilen içecek.Bilinen şu kadim siyah çayın sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğunu gösteren kanıtlar gittikçe artıyor.Ancak buna itiraz edenler de var. Harvard Halk Sağlığı Bölümü’nden Dr. Meir Stampfer, “Çayın klinik kalp hastalıklarına karşı koruyucu olduğunu doğrulayamıyoruz.” diyor.Mekanizma Bilinmiyor.Halbuki bazı yakın tarihli çalışmalarda çay içmenin koroner arter hastalığının ilerlemesini yavaşlattığı, inme geçirme ve bazı kanserlere yakalanma riskini düşürdüğü bulundu. Yine de hiçbir çalışmada çayın vücutta hangi mekanizmayla etkili olduğu şu ana kadar gösterilemedi.
Damarlarda Tavşan Kanı Kuzey Amerika Çay Ticareti Sağlık Araştırmaları Birliği tarafından desteklenen bir çalışmada, kalp hastalığı olan 50 kişi takip altına alındı.Katılımcılardan bir ay boyunca suyla beraber günde en az dört fincan siyah çay içmeleri istendi.

Boston Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Dr. Joseph Vita, çay içtikten sonra damar fonksiyonunda anlamlı düzelmeler bulduklarını söylüyor.
Eski çalışmalarda flavonoidden zengin gıdalarla beslenenlerde kalp krizi ve inme riskinin daha düşük olduğu bulunmuştu. Flavonaoidler üzüm,elma,soğan ve siyah çay gibi besinlerde bol miktarda bulunuyor.Kardiyologlar, çayla koroner arter hastalığı riskinde azalma arasında ilişki kurabilmek için daha ileri çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar. Meir Stampfer’ e göre çalışmadaki en önemli eksiklik, ölçümlerin hastaların kol arterlerinde yapılmış olması.  Toptan Çay Servisi

Sitemiz daha verimli ve hızlı çalışabilmesi için yasalar ve kanunlar çerçevesinde çerezler Kullanmaktadır. Çerezler Politikasını İnceleyebilirsiniz.